Turbiny kominkowe w systemach ogrzewania

Wzrost cen energii i centralnego ogrzewania skłania wielu inwestorów do poszukiwania tańszych źródeł ciepła. W domach jednorodzinnych coraz częściej instalowane są kominki, które przestały pełnić jedynie funkcję estetyczną. Dzisiejsze instalacje kominowe mają za zadanie dogrzewać pomieszczenia mieszkalne i przyczyniać się do niższego zużycia energii.

Drewno w kominku wypala się dość szybko, dlatego by skutecznie wykorzystywać powstające w nim ciepło, montuje się specjalne przewody wentylacyjne i turbiny kominkowe. Cała inwestycja wygląda nieco inaczej niż montaż zwykłego kominka. Należy przede wszystkim zakupić odpowiedni wkład kominkowy z okapem. Ciepłe powietrze rozprowadzane jest znad okapu do pomieszczeń budynku systemem specjalnych rur elastycznych. Rury zakończone są kratkami wentylacyjnymi, które mają możliwość regulacji przepływu. Powietrze wprowadzane jest w ruch turbiną kominkową, która może być wyposażona w termostat i automatycznie zarządzać rozprowadzaniem ciepła.

Dzięki dobraniu urządzeń o odpowiedniej mocy możliwe jest stworzenie bardzo efektywnego systemu dogrzewającego pomieszczenia. Pozwala to znacznie obniżyć wydatki ponoszone na centralne ogrzewanie budynków wolnostojących.
Tags: