Układanie płytek

Położenie płytek wielkoformatowych wymaga szczególnej precyzji i staranności od osoby, która układa płytki Refin. W czasie ich montażu obowiązują bardziej durowe zasady niż przy normalnych okładzinach; trzeba też wykorzystywać inne kleje.

Przygotowanie podłogi przed układaniem większych płytek
Nierówności podłogi dopuszczalne dla zwykłych płytek są wykluczone w przypadku wielkoformatowych. Zwykle niezbędne jest wtedy szpachlowanie. Istotna jest także wilgotność jastrychów - cementowych musi wynosić maksymalnie do 2%. Zdecydowanie bardziej restrykcyjne są wylewki anhydrytowe. Ich wilgoć resztkowa może wynosić maksymalnie o 0,3 do 0,5%.

Na dodatek jastrychy anhydrytowe musimy przeszlifować, aby usunąć tzw. zgorzel, obniżającą przyczepność innych warstw. Następnie podłoże odkurza się i gruntuje.

Wybór kleju do większych płytek
Wszystkie okładziny o większym formacie wymagają klejenia techniką kompletnego przylegania kleju zarówno do podłogi, jak i spodu okładziny. Oznacza to, że na spód płyty musimy nanieść cienką warstwę kontaktową kleju i tak przygotowaną płytę układamy na warstwie grzebieniowej kleju zrobionej na podłodze. Używanie tej metody minimalizuje ryzyko zrobienia się pustych, wypełnionych powietrzem szczelin.

Tags: