Grzejniki w instalacji domowej

Tradycyjne, żeliwne kaloryfery są coraz rzadszym widokiem w naszych domach. Mają dużą pojemność wodną, a co za tym idzie, wysoką bezwładność cieplną. Oznacza to, że o ile dobrze współpracowały z piecem węglowym, o tyle nie sprawdzą się w układach z nowoczesnymi źródłami ciepła.


Czym zastąpić grzejniki żeliwne?

Gdy wymieniamy piec na nowocześniejszy, warto pomyśleć o kompleksowej modernizacji instalacji. Można w niej zastosować aluminiowy grzejnik żeberkowy. Mają one specjalnie ukształtowane elementy, zapewniające prawidłowy ruch powietrza. W porównaniu do żeliwnych, mają stosunkowo niedużą pojemność wodną i niską bezwładność cieplną, co sprawia, że sprawdzą się we współpracy z nowoczesnymi kotłami. Szczególnie nadają się do starszym instalacji, posiadają odpowiednie przekroje wewnętrzne i odpowiedni układ króćców montażowych, podobnie jak żeliwne.


Prawidłowa wielkość

Modułowa budowa grzejników żeberkowych sprawia, że łatwo można dobrać ich moc do każdego pomieszczenia. Po prostu, już na etapie projektowania instalacji, wyliczamy zapotrzebowanie na ciepło, a potem w razie potrzeby, dokładamy kolejne żeberka do kaloryfera. Znacząco obniża to koszty w porównaniu z sytuacją, gdy musielibyśmy szukać odpowiedniego monolitycznego grzejnika.


Tags: