Jakie ogrzewanie wybrać - gazowe czy elektryczne?

Główną pobudką wyboru sposobu ogrzewania jest koszt jego eksploatacji. Każdy, kto urządza dom, zwraca uwagę na to, ile będzie musiał wydawać pieniędzy w zimnych sezonach. Do najpopularniejszych rozwiązań należą grzejniki gazowe i elektryczne.


Ogrzewanie elektryczne

Większość nowoczesnych systemów grzewczych wykorzystuje prąd, na przykład producenta grzejników Zehnder. Wielką zaletą takiego ogrzewania domu jest brak konieczności zamontowania pieca, który zajmuje wiele miejsca. Można także łatwo dostosować temperaturę w pomieszczeniu do tej pożądanej i oczekiwanej. nie trzeba także wykonywać konserwacji, a grzejnik w każdym pomieszczeniu działa niezależnie, więc na przykład w kuchni może być chłodniej niż w łazience.


Wadą takiego systemu jest przede wszystkim to, że jeśli zdarzy się awaria prądu, domownicy pozostają także bez ogrzewania.


Gazowe ogrzewanie

Z kolei ogrzewanie za pomocą gazu ziemnego jest stosunkowo bezawaryjne, ponieważ w Polsce niemal nie zdarzają się przerwy w dostawie gazu. Piec gazowy nie wymaga poświęcania mu czasu - po prostu ustawia się temperaturę, a raz do roku wykonuje przegląd techniczny. Nie dotyczy to na przykład grzejników Zehnder.


Z kolei wadę stanowi spory koszt, zwłaszcza zainstalowania tego typu ogrzewania, jeśli dom nie posiada jeszcze przyłącza gazowego.


Tags: