Co zrobić, by maksymalnie skorzystać z działania kurtyn powietrznych?

Montowane nad lub obok drzwi w celu zabezpieczenia pomieszczenia przed wychłodzeniem kurtyny powietrzne działają w sporym stopniu - nawet do osiemdziesięciu procent ciepła zostaje zatrzymane. Jednak należy wiedzieć co robić, żeby ich działanie było maksymalnie skuteczne i jak go nie zakłócać. To kilka prostych zasad, które znacząco poprawiają jakoś działania zasłony powietrznej.


Napór wiatru na ścianę

Kurtyny zamontowane w wejściu, które znajduje się w wystawionej na silne działanie wiatru ścianie zawsze będą mnie skuteczne. Wynika to z faktu, że wiejący wiatr wtłacza do środka dużą ilość zimnego powietrza. Gdy jego przewaga nad powietrzem nawiewanym przez wentylator kurtyny powietrznej znacząco wzrasta, skuteczność urządzenia niestety maleje. Podobnie działa efekt kominowy, występujący w klatkach schodowych.


Działanie wentylacji

Nie warto montować kurtyn powietrznych, kiedy w pomieszczeniu działa jedynie instalacja wyciągająca powietrze na zewnątrz, a brak jakiegokolwiek nawiewu. Takie działanie wytwarza podciśnienie wynikłe z niedostatku powietrza, więc przez otwierane drzwi wciągane jest zbyt wiele powietrza - kurtyna, nawet najsilniejsza, nie jest w stanie go zatrzymać. Jej montaż mija się wtedy z celem.


Tags: