Jakie płytki ścienne do łazienki wybrać?

Płytki ścienne wciąż cieszą się sporą popularnością podczas wykańczania łazienek. Jednak oferta na rynku w tym zakresie jest tak szeroka, że nietrudno jest się pogubić.

Dlaczego właśnie płytki ścienne?

Zalet tego rozwiązania okazuje się być sporo. Trudno znaleźć w zasadzie lepszy materiał wykończeniowy do łazienek. Przede wszystkim płytki skutecznie chronią powierzchnię ścian przed działanie wody i zawilgoceniem. To wynik niskiej nasiąkliwości tego rodzaju materiałów. Poza tym skutecznie zapobiegają one trwałemu zabrudzeniu ścian. Same są natomiast łatwe do czyszczenia i nie chłoną zabrudzeń. Warunkiem sukcesu jest jednak dobranie do płytek odpowiedniej fugi. Tylko wówczas efekt końcowy jest dopracowany.

Rodzaje płytek ściennych

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest glazura. To jednak płytki mniej odporne na uszkodzenia niż pozostałe typy. Powstają one na skutek wypalania w wysokiej temperaturze w specjalnych piecach. Potem pokrywane są szkliwem. Dzięki temu glazura otrzymuje połysk. Alternatywą dla klasycznej glazury jest gres. Do wyboru w tym przypadku jest wiele jego rodzajów. Każdy typ dobrze sprawdza się jednak w łazience i to nie tylko na ścianach, ale i na podłodze. Płytki gresowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, twarde oraz mało nasiąkliwe. W zależności od sposobu wykończenia bywają gładki i błyszczące, matowe bądź z nietypową fakturą. Wybór wzorów i kolorów na rynku jest spory. Kolejny rodzaj płytek to terakota, która bardziej polecana jest do układania na podłodze. To materiał o znacznej wytrzymałości i twardości. Wynika to z wysokiej temperatury jego wypalania. Od jakiegoś czasu na rynku sprzedawane są również efektowne płytki szklane, które pokryte mogą być różnego rodzaju wzorami i grafikami. Są one wytrzymałe i efektowne zarazem.
Tags: